Wachtwoord vergeten? Klik hier.

Ben je nieuwsgierig naar alle nieuwtjes van Audities.nl? Meld je dan aan voor de nieuwsbrief!

Ik ga akkoord met de privacyvoorwaarden*

Basisscholen: honderden kinderen uitgehongerd en verwaarloosd
Vele honderden kinderen komen 's ochtends uitgehongerd, met kapotte kleding en ongewassen op school. Dat blijkt uit een rondgang van de researchredactie van RTL Nieuws langs basisscholen. Scholen geven kinderen eten, kleding, regelen onderdak of nemen kinderen noodgedwongen zelf  in huis.

160 basisscholen melden in totaal 1100 gevallen van kinderen die van huis uit niet de primaire levensbehoeften mee kregen als voldoende voeding, fatsoenlijke kleding en worden thuis niet gewassen of hun tanden worden niet gepoetst.

“In elke klas zit wel een of meer van deze kinderen. Ik heb het idee dat het er steeds meer worden,” aldus Manuel Veira van de Regenboogschool in Den Haag. “Een jongetje bij ons moet elke dag 40 minuten alleen naar school lopen door weer en wind zonder ontbijt. Ook hebben we een gezin gehad dat een paar dagen in een auto voor de school woonde. Niets hadden ze.”

Het komt overal in Nederland voor blijkt uit de rondgang. Op dorpsscholen en achterstandswijken. In de grote steden en op het platteland. Soms meer dan 20 van deze schrijnende gevallen per school.

Jeugdzorg Nederland zegt ook ‘regelmatig’ dit soort meldingen binnen te krijgen.  Vaak spelen er meerdere problemen in de gezinnen. “Armoede speelt vaak een rol, alcoholproblemen, mensen zijn heel veel met zichzelf bezig. Maar ook welgestelde gezinnen waar ouders zo druk zijn dat een kind een zak chips pakt als ontbijt,” zegt Dirk Jan Sprokkereef bestuurslid van Jeugdzorg Nederland en lid van de taskforce Kindermishandeling.

Scholen verlenen noodgedongen zelf hulp

55 scholen geven aan dat ze de kinderen zelf eten, drinken en zelfs kleding geven. Dit houden ze liever geheim omdat ouders dit vaak niet willen. Sommige scholen gaan noodgedwongen verder met het geven van hulp. “We hadden een grens: Geen kinderen mee naar huis. Maar laatst hebben we dat toch gedaan omdat het gewoon nodig was.”  Een andere school vertelt dat ze het huis van een gezin hebben ingericht. De meeste scholen doen dit noodgedwongen, omdat er anders niets gebeurd.

Volgens de meldcode kindermishandeling moeten scholen en andere professionals die met kinderen werken dit soort gevallen melden bij Samen Veilig, het voormalig meldpunt kindermishandeling. Dat doen ze te  vaak niet volgens Sprokkedreef. “30 procent van de meldingen komt van de politie. Scholen melden maar 5 procent, terwijl zij kinderen veel vaker en langer zien,” aldus Sprokkedreef.  Scholen hebben volgens hem last van ‘handelingsverlegenheid’. Ze vinden het moeilijk om het gesprek met ouders aan te gaan over dit onderwerp. Melden is vaak nog een grotere stap.

‘Melden heeft geen zin’
Manuel Veira directeur van de Regenboogschool in Den Haag zegt deze gevallen wel  bij de hulpverlening te melden. Hij heeft daar alleen slechte ervaringen mee. “Met het meldpunt kindermishandeling heb ik hele slechte ervaringen. De afgelopen 5 jaar, en we hebben het nagezocht, heeft geen één melding van ons geleid tot actie. Dan blijkt er ineens een uitzondering te zijn, of het kind past niet binnen de kaders of de regeling is niet van toepassing. Het gevolg is dat kinderen in de kou komen te staan.”

Jeugdzorg begrijpt de klacht, maar denkt dat het van 1 januari dit jaar is beter gaat. “We begrijpen de klacht en hebben er zelf ook mee te maken. In Nl zijn heel veel organisaties. Er zijn 8 verschillende geldstromen. Gemeente deed iets, provincie deed iets. Maar vanaf 1 januari is er heel veel verbeterd.

Engelse scholen gaan nog verder

Gisteren verscheen een verhaal in The Guardian over een onderzoek onder meer dan 2000 schooldirecteuren in Groot-Britannie. Daar uit blijkt dat zij  gezamelijk meer dan 42 miljoen pond per jaar uit geven aan hulp voor verwaarloosde kinderen. Kinderen krijgen van school nieuw ondergoed, hun kleding wordt gewassen, ze krijgen te eten en drinken en een warme douche. Allemaal uit eigen zak. http://www.theguardian.com/education/2015/may/01/schools-providing-435m-of-extra-support-to-children-due-to-cuts-poll

Verantwoording

Naar aanleiding van meldingen van een aantal basisscholen in Apeldoorn heeft de researchredactie van RTL Nieuws zoveel mogelijk basisscholen benaderd met de vraag of zij deze gevallen ook kennen; kinderen die zonder eten/drinken, zonder fatsoenlijke kleding, ongewassen en verwaarloosd in de klas zitten. We hebben uiteindelijk bijna 5000basisscholen in het hele land per mail benaderd. 250 scholen hebben onze vragen beantwoord. 160 daarvan melden 1 tot meer dan 20 gevallen per school. Uiteindelijk hebben we 25 scholen van de 160 scholen gesproken. Behalve de Regenboogschool in Den Haag durfde geen van de scholen met naam genoemd te worden of ons op camera te woord staan. De scholen vinden het een belangrijk onderwerp, maar gaven aan dat het 'te gevoelig' ligt op school, bang te zijn voor 'ruzie met ouders' van deze kinderen en veel schoolbesturen vreesden voor het 'imago' van de school. De namen van de scholen zijn wel bij de redactie bekend.

Uitzending: 19:30 rtl 4

Citaten:

We hadden een grens: Geen kinderen mee naar huis. Maar laatste hebben we dat toch gedaan omdat het gewoon nodig was.

Armoede speelt vaak een rol, alcoholproblemen, mensen zijn heel veel met zichzelf bezig. Maar ook welgestelde gezinnen waar ouders zo druk zijn dat een kind een zak chips pakt als ontbijt.

Met het meldpunt kindermishandeling heb ik hele slechte ervaringen. De afgelopen 5 jaar, en we hebben het nagezocht, heeft geen één melding van ons geleid tot actie.
Terug...